. Uncategorized – Flaka Plus

KSHZ hedh poshtë të gjitha ankesat e parashtruara nga partitë politike

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) në seancën e sotme hodhi poshtë të gjitha 2.142 ankesat e paraqitura nga partitë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Për 1.478 ankesa nga gjithsej 1.982 të parashtruara nga partia “E Majta”, anëtarët e Komisionit vlerësojnë që janë të pavlefshme pasi nuk kanë nënshkrimin e përfaqësuesit të autorizuar dhe nuk kanë […]

Lexo më shumë

Ahmeti: BDI e vetme që kërkoi hetim, të tjerët nuk e bënë!

Unë kam bërë një kërkesë në Prokurorinë Speciale atëkohë, pas themelimit, që të hap hetim për tërë veprimtarinë e Bashkimit Demokratik për Integrim nga viti 2002 e deri në miratimin e Ligjit për PSP, me qëllim të kontribuojmë për stabilitetin dhe të ndalim shpifjet dhe arroganca të përfundojë. Këtë nuk e bën partitë tjera, edhe […]

Lexo më shumë

Zaev dhe Mickoski me akuza të ndërsjella për rastin “Reket”

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev thotë se rasti Reket në tërësi është ryshfet i organizuar nga lideri i VMRO-DPMNE-së opozitare për shkak të financimit ilegal të fushatës politike të partisë me para nga biznesmeni Orce Kamçev. “Financimi ilegal i fushatës, marrja e parave nga Orce Kamçev që të mund ta organizojnë gjithë këtë ryshfet në […]

Lexo më shumë

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 126 raste të reja të covid-19 në Tetovë 19

Në 24 orët e fundit janë bërë 1140 testime, dhe janë regjistruar 126 raste të reja të covid-19 në:– Shkup 66– Kumanovë 6– Shtyp 15– Prilep 3– Tetovë 19– Strugë 2– Veles 2– Bitola 1– Kavadarci 4– Gostivar 2– Probistip 2– Sveti Nikole 1– Resen 3 4 persona janë të vdekur, një pacient nga Shkupi, […]

Lexo më shumë

Zyberi: Do të sigurojmë pension social për çdo grua që nuk ka as një ditë pune

Kandidati për Kryeministër të parë Shqiptar, Naser Ziberi, sot në parkun e Çairit prezantoi zotimin e tij për 100 ditët e para si Kryeministër. Ai sot iu drejtua pensionistëve duke e sjellë në pah vlerën e të gjitha nënave dhe gjysheve të cilat me shumë mund kanë kontribuuar për ngritjen e kësaj shoqërie dhe njëherit […]

Lexo më shumë

BDI: 600 euro rrogë minimale për mësuesit dhe infermierët

Sot, kandidati për deputet nga radhët e BDI-së, Izet Mexhiti, në sheshin Skënderbeu ne Shkup, prezantoi planin e tij të veprimit 100 ditor për përmirësimin e barazisë dhe standardeve të jetesës për të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut. “Ekzistojnë njerëzit, të cilët janë shtylla kryesore e shoqërisë sonë, por të cilët janë rrallë në […]

Lexo më shumë

Taravari: Në tubimet partiake nuk respektohen protokollet për mbrojtje

Kryetari i Komunës së Gostivarit dhe Sekretar i përgjithshëm i partisë Aleanca për Shqiptarët, Arben Taravari paralajmëron për përkeqësimin e situatës me pandeminë në vend pas zgjedhjeve dhe si shkas për këtë e theksoi mosrespektimin e protokolleve për mbrojtje kundër përhapjes së virusit gjatë fushatës parazgjedhore. “Përshtypja ime është dhe për fat të keq mund […]

Lexo më shumë

PE: Zgjedhjet, test për pjekurinë politike në Maqedoninë e Veriut

Eurodeputetët përgjegjës për marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut në Parlamentin Evropian kërkojnë fushatë zgjedhore të besueshme, transparente dhe objektive pa dezinformata dhe frikësime, transmeton MIA. “Më 15 korrik, populli i Maqedonisë së Veriut do të ushtrojnë të drejtën e tyre politike për të vendosur se kush do të qeverisë vendin për katër vitet e ardhshme, […]

Lexo më shumë