Shëndeti i mëlçisë nis nga mëngjesi, zbuloni çfarë duhet të hani

Vakti i parë i ditës ka një ndikim të fortë në mirëqenien e organizmit nga koka tek këmbët. Mëngjesi i bollshëm dhe i shëndetshëm ka aftësinë të parandalojë dhjamosjen e mëlçisë dhe të riparojë dëmet e shkaktuara në këtë organ. Çfarë Është Dhjamosja e Mëlçisë?Dhjamosja e mëlçisë është një sëmundje e cila po transformohet dalëngadalë […]

Lexo më shumë

Njihuni me problemet që shkakton dylli i veshit dhe metodat natyrale për ta pastruar

Dylli i veshit është një substancë që prodhohet nga vetë trupi për të mbrojtur dhe pastruar veshin. Sipas të dhënave dylli parandalon infeksionet dhe parandalon hyrjen e pluhurave dhe grimcave të tjera të dëmshme më thellë në kanalin e veshit. Pasi dylli ka kryer misionin e tij, zakonisht ai përthahet dhe del vetë nga veshi. […]

Lexo më shumë

A rigjenerohen qelizat e organizmit çdo shtatë vjet? Zbuloni përgjigjen

Rigjenerimi i qelizave është një proces delikat dhe i heshur që kryhet në organizëm. Gjendja e qelizave dhe ritmi rigjenerues i tyre është treguesi i moshës së vërtetë të trupit. Shumë të dhëna që qarkullojnë nxjerrin në pah idenë se rigjenerimi i qelizave ndodh një herë në shtatë vjet. Ideja se qelizat rigjenerohen tingëllon shumë […]

Lexo më shumë

Përdorimi i antibiotikëve nxit rrezikun e shfaqjes së artritit reumatoid

Një nga problemet më të përhapura në lidhje me shëndetin e kockave është pikërisht artriti. Kjo sëmundje sjell vështirësi në aktivitetet e zakonshme, si veshja e rrobave, ecja apo ngrënia e vakteve. Përveç këtyre vështirësive, artriti reumatoid ka dhe dhimbje fizike të zonave më të prekura. Vitet e fundit kërkuesit mjekësorë kanë vënë re se […]

Lexo më shumë

6 shifrat që tregojnë shëndetin e zemrës suaj, si të kuptoni analizat

Problemet më të mëdha shëndetësore vijnë nga sëmundjet e enëve të gjakut të zemrës dhe trurit. Vetëm gjatë 2016 të dhënat tregojnë se infarktet dhe hemoragjitë cerebrale u morën jetën 15.2 milionë njerëzve në botë. Në 2017, në vendin tonë 11.926 vetë humbën jetën për shkak të sëmundjeve të zemrës, me 2.5% rritje nga një […]

Lexo më shumë

7 shenjat e hershme që tregojnë se keni probleme me kockat

Kockat janë pjesa më rezistente dhe njëkohësisht më delikate e trupit. Thuhet se janë më të forta se çeliku, por gjithësesi njerëzit përjetojnë çdo ditë probleme me to. Ndër më të shpeshtat janë thyerja, dhimbja apo grryerja nga sëmundje si osteoporoza apo artriti. Rekomandimet më të shpeshta nga mjekët për këto probleme, përveç kujdesit dhe […]

Lexo më shumë

10 analizat shëndetësore që çdo burrë mbi 40 vjeç duhet të kryejë sa më parë

Kontrollet shëndetësore janë të rëndësishme për mbrojtjen e organizmit dhe parandalimin e sëmundjeve. Pas të dyzetave ato bëhen një domosdoshmëri sidomos për faktin se pas kësaj moshe trupi bëhet një shënjestër më e lehtë e sëmundjeve. Në këtë artikull do të mësoni për 10 analizat shëndetësore të rëndësishme që çdo burrë mbi 40 vjeç duhet […]

Lexo më shumë