Sa shëndetshëm po rriten fëmijët shqiptarë? INSTAT publikon shifrat

Kequshqyerja në fëmijëri lë pasoja të përhershme si në zhvillimin fizik dhe në kapacitetet mendore, duke i bërë ata kur të rriten të nënshtruar vetëm ndaj nevojave për ushqim. Një studim i INSTAT për mirëqenien e fëmijëve dhe adoleshentëve për periudhën 2016-2018 ka gjetur se rreth 40% e fëmijëve në këtë periudhë kanë qenë të […]

Lexo më shumë

Gabimet e kujdesit ndaj fëmijëve që çdo prind i ka bërë të paktën një herë në jetë

Prindërit përpiqen t’u japin fëmijëve të tyre botën, por ndonjëherë edhe ata bëjnë gabime që mund të ndikojnë tek ata për tërë jetën. Në fakt, ekzistojnë një seri gabimesh të zakonshme që prindërit kanë tendencë të bëjnë kur janë duke rritur fëmijën e tyre, transmeton Telegrafi. Bright Side ka mbledhur këto gabime që duhet t’i shmangin […]

Lexo më shumë

Recetë për festa të ditëlindjes

Përbërësit 8 PERSONA 300gr Miell të bardhë100ml Vaj125g Ajkë (nga frigoriferi)1 Lugë çaji kripëUllinjë1 vezë1 Trangull160gr Djath krem200gr Salsiqe Përgaditja Hapi 1 Ngrohni furren në 200°C, perzieni miellin, vajin, ajkën, qumështin dhe ¼ lugë kripë. Hapi 2 Ndajeni brumin në 8 pjesë dhe krijoni forma sipas dëshirës. Hapi 3 Ullinjtë i ndani në dy pjesë dhe […]

Lexo më shumë

Loja është kundërhelmi i frikës: Si t’i ndihmoni fëmijët në vetizolim

“Javët e fundit, loja më e njohur në shtëpinë tonë ka qenë diçka që fëmijët e quajnë “loja e virusit”. Në këtë lojë, fëmijët tanë, njëri 5 dhe tjetri 8 vjeç, më bëjnë një virus të paaftë, përpëlitës, i cili është në një mision kërkimi dhe shkatërrimi për t’i kapur ata“ Nga Seth Shugar,terapist dhe […]

Lexo më shumë

Pesë mënyra për të krijuar një deodorant në kushte shtëpie

Edhe pse pasojat e përdorimit të deodorantëve nuk janë përcaktuar ende, ka njerëz që preferojnë të kërkojnë më shumë alternativa natyrale për t’u kujdesur për trupin e tyre ose që përpiqen t’i krijojnë vetë në shtëpi Këto 5 receta të shpejta, praktike dhe të thjeshta janë të dobishme për ta bërë vetë në shtëpi deodorantin. […]

Lexo më shumë

Disa mënyra për të zgjuar nga gjumi fëmijët që nuk duan të zgjohen

Është vërtetuar shkencërisht se fëmijët që marrin gjumë të mjaftueshëm janë përgjithësisht më të shëndetshëm, performojnë më mirë në shkollë dhe kanë kujtime dhe sjellje të mira. Sidoqoftë, gjumi pasohet nga zgjimi, i cili nuk mund të jetë një detyrë e lehtë për prindërit, transmeton Telegrafi. Më poshtë gjeni mënyrat që Bright Side tregoi për t’i zgjuar […]

Lexo më shumë

Kështu mjekët i mbrojnë foshnjat e porsalindura nga koronavirusi

Koronavirusi mund të jetë më i rrezikshëm për të moshuarit, por lajmet që vijnë çdo ditë nga e gjithë bota tregojnë se edhe më të rinjtë nuk kursehen. Në shtetin amerikan të Illinois, një fëmijë vetëm gjashtë muajsh ka vdekur nga koronavirusi. Foshnjat kërkojnë kujdes të veçantë gjatë një pandemie, dhe fotot para jush tregojnë […]

Lexo më shumë