Në 24 orët e fundit janë regjistruar 126 raste të reja të covid-19 në Tetovë 19

Në 24 orët e fundit janë bërë 1140 testime, dhe janë regjistruar 126 raste të reja të covid-19 në:– Shkup 66– Kumanovë 6– Shtyp 15– Prilep 3– Tetovë 19– Strugë 2– Veles 2– Bitola 1– Kavadarci 4– Gostivar 2– Probistip 2– Sveti Nikole 1– Resen 3 4 persona janë të vdekur, një pacient nga Shkupi, […]

Lexo më shumë

Lejohet organizimi i koncerteve në Maqedoninë e Veriut

Komisioni për sëmundje infektive ka miratuar protokollin për organizimin e ngjarjeve publike, konfirmoi Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce. Protokolli u propozua nga përfaqësuesit e Shoqatës së Muzikantëve dhe Organizatorëve të Ngjarjeve. Protokolli lejon organizimin e ngjarjeve publike me faktin se vendi duhet të plotësohet jo më shumë se 50 përqind të kapacitetit ku do të […]

Lexo më shumë

Izet Zeqiri dhe Zamir Dika janë kandidatë për Kryeminisër Shqiptar?

Flaka Plus nga burime të besueshme mëson që kandidatë potencial për Kryeministrin Shqiptar janë dy profesorët universitar Izet Zeqiri dhe Zamir Dika Gjithmonë sipas këtyre burimeve, këto dy emra përmendet si kandidatë më serioz për t’u nominuar si kandidatë për kryeministër për garën elektorale të 15 Korrikut. Por, gjithçka do të dihet sot në ora […]

Lexo më shumë

Bexheti: Kryeministër shqiptar mund të bëhet me koalicion të partive

Analisti Nuri Bexheti e sheh si vështirë të realizueshme idenë e BDI-së për kryeministër shqiptar. Bexheti në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se në Kushtetutën e Maqedonisë nuk shkruan nëse lejohet apo ndalohet të ketë kryeministër shqiptarë. “Në rrafshin teorikë ajo bën por në rrafshin praktik nuk realizohet”, tha ai. […]

Lexo më shumë

Misioni vëzhgues i ka të gjitha kushtet përkatëse për vëzhgimin e procesit zgjedhor

Kryetari Zoran Zaev sot pati video takime të ndara me shefin e Misionit të OSBE-së në Republikën e Maqedonisë së Veriut Klemend Koja dhe me shefen e Misionit vëzhgues zgjedhor të OSBE/ODIHR, Laima Andrikiene. Në bisedimet Zaev konfirmoi se misioni i OSBE/ODIHR-së la kushte përkatëse për vëzhgim të plotë të procesit zgjedhor, Njëkohësisht, u diskutuan […]

Lexo më shumë

Spasovski: Fushata do të jetë pa tubime dhe pa aktivitete nga “dera në derë” para 13 minutave –

Për neve, shëndeti dhe mirëqenia e qytetarëve janë prioritete kulmore, prej të cilave nuk heqim dorë, shkruan në profilin e tij në Fejsbuk, kryeministri teknik, Oliver Spasovski. Për këtë shkak, ai thotë se të gjitha aktivitetet partiake do të adaptohen në rrethanat e reja, me qëllim që ta mbrojnë shëndetin publik. “Fushata do të jetë […]

Lexo më shumë

Letërnjoftimet dhe pasaportat në Shkup do të mund të tërhiqen edhe gjatë fundjavës

Ministria e Punëve të Brendshme  i njofton qytetarët në Shkup se gjatë periudhës deri në mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare do të mundësohet  marrja e  dokumenteve personale të gatshme (letërnjoftime dhe pasaporta) edhe gjatë fundjavave. “Gjatë periudhës deri në mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare më 15.07.2020, Ministria e Punëve të Brendshme do të mundësojë, në selinë e Repartit […]

Lexo më shumë

Shpenzimet për koronakrizën publike për qytetarët

Shpenzimet, subvencionet, donacionet dhe furnizimet publike për përballje me krizën KOVID, si dhe të dhënat për të gjitha pagesat e buxhetit të bëra për përballje me krizën me koronavirus mund të shihen publikisht në ueb-faqen e përmirësuar për transparencë financiare të Qeverisë, koronovirus.gov.mk, njoftoi ministri për Transparencë, Robert Popovski. “Me lidhjen e bazave të institucioneve […]

Lexo më shumë

Në mesnatë fillon fushata zgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut

Në mesnatë fillon fushata zgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut. Shëndeti i qytetarëve do të jetë prioritar në të gjitha aktivitetet parazgjedhore të LSDM-së, kanë thënë nga kjo parti. “Jemi të vetëdijshëm se kjo fushatë do të jetë më ndryshe, por njëkohësisht e dimë se pikërisht kjo fushatë është mundësi për LSDM-në dhe të gjithë […]

Lexo më shumë