KSHZ hedh poshtë të gjitha ankesat e parashtruara nga partitë politike

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) në seancën e sotme hodhi poshtë të gjitha 2.142 ankesat e paraqitura nga partitë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Për 1.478 ankesa nga gjithsej 1.982 të parashtruara nga partia “E Majta”, anëtarët e Komisionit vlerësojnë që janë të pavlefshme pasi nuk kanë nënshkrimin e përfaqësuesit të autorizuar dhe nuk kanë […]

Lexo më shumë

Nektari i kajsisë, mbrojtja kundër sëmundjeve të zemrës

Të gjithë lënë kokën pas kajsive. Nektari i tyre konsiderohet si lëngu i artë i vlerave shëndetsore. Shqipëria, është një vend fatlum sepse kajsitë rriten me bollëk. Në aspekt konsumi, ne mjaftohemi me ngrënien e frutit dhe neglizhojmë lëngun ose nektarin e famshëm të tij. Nektari i kajsisë është i dobishëm për shëndetin. Kajsia përmban […]

Lexo më shumë

Kitet e koronavirusit të ardhura në Tanzani nxjerrin pozitiv dhitë dhe ‘pau-pau’

Kitet testuese të Covid-19 në Tanzani kanë ngritur dyshime pasi mostrat e marra nga dhitë dhe fruti tradicional vendas pau-pau, kanë rezultuar pozitive me virusin. Presidenti John Magufuli tha se kishte gabime teknike në mjetet testuese të importuara nga jashtë vendit, por nuk tha se nga kishin ardhur. Ai tha se për të vlerësuar saktësinë […]

Lexo më shumë

Kulturë në periudhën e Koronës, sot në Kopshin Zoologjik në Shkup

Kariera.mk në bashkëpunim me Qytetin e Shkupit sot me fillim prej ora 13:00 do të realizon transmetim direkt nga Kopshti Zoologjik në Shkup, njofton Flaka Plus Aktiviteti argëtues i quajtir “Kulturë në periudhën e Koronës, do të ketë karakter edukues për fëmijët.  “Ju presim të na bashkoheni përmes faqes sonë në Fejsbuk duke klikuar këtu“, […]

Lexo më shumë

Për të apasionuarit e Thrillerit! 12 filma psikologjikë që s’duhen humbur në këto ditë karantine

Përpos leximit, produktet kinematografike janë një tjetër arratisje interesante në këto ditë pandemie. Teksa gjendeni në shtëpi, si mënyra kjo e duhur për të luftuar Covid-19, ne do t’ju listojmë disa filma psikologjikë që pritet t’ju shkaktojnë të dridhura. Të apasionuarit pas Thriller-it të bëhen gati.

Lexo më shumë

Pse po shohim kaq shumë ëndrra të këqija, në këto ditë karantine?

Teksa gjendemi në kushte të pazakonta karantinimi, na ndodh të përjetojmë më shpesh se zakonisht ankth gjatë gjumit, ashtu siç nuk mungojnë edhe makthet. Lexuesja e ëndrrave, Jane Teresa përpiqet të na tregojë diçka më shumë rreth shkaqeve të kësaj situate jo fort të këndshme dhe si ta tejkalojmë. Ajo shpjegon se ëndrrat procesojnë përvojat […]

Lexo më shumë

Videosesioni “Kovid-19, pyetje dhe përgjigje: Si psikologjikisht ta mundim koronavirusin”

Përmes onllajn strim në videosesionin “Kovid-19, pyetje dhe përgjigje: Si psikologjikisht ta mundim koronavirusin”, sot do të flasë Marijana Stankoviq, specialiste për psikologji mjekësore, konsultante konjitive biheviorale pranë ISHP “Klinika Universitare për Psikiatri” dhe Ivo Kunovski, psikolog pranë ISHP “Klinika Universitare për Psikiatri”. Seria e videosesioneve informative “Kovid-19, pyetje dhe përgjigje”, lidhet me gjendjen aktuale […]

Lexo më shumë