. ‘Muffins‘ nga bananet: Ëmbëlsirë e cila do t’ju magjeps me kafshatën e parë! – Flaka Plus

‘Muffins‘ nga bananet: Ëmbëlsirë e cila do t’ju magjeps me kafshatën e parë!

Kur njëherë të përgatitni këtë desert, të gjithë do t’jua kërkojnë recetën

Përbërësit:

– 130 g sheqer;
– 100 ml vaj;
– 2 vezë të mëdha;
– 2 banane të vogla;
– 200 g miell;
– 1 lugë e vogël pluhur për ëmbëlsira;
– 1 lugë e vogël ekstrakt vaniljeje;
– ½ luge e vogël kripë;
– 1 lugë e vogël kanellë.

Përgatitja:

Nxehni furrën në 180 gracë Celsius.

Lyeni me gjalpë kallëpin për 12 mafina.

Vezët tundni me sheqer, shtoni vajin, shtypni bananet dhe ekstraktin e vaniljes.

Në një enë përzieni miellin me pluhurin për ëmbëlsira, kripën dhe kanellën.

Bashkoni me tretje të lëngët.

Tretjen ndajeni në kallëpe dhe piqni 15 – 250 minuta.

Shponi me maje piruni dhe siguroni a është maja e pirunit e pastër, pa copëza brumi.

Shijojini, – transmeton Telegrafi.