Recetë me djath dhie dhe dardha

Përbërësit 4 PERSONA

1Qepë të kuqe
2Dardha
1Filxhan Ajkë
3Lugë qumësht
300grBrumë
200grDjath të dhive
2Lugë çaji mjaltë
Piper
Kripë

Përgaditja

Hapi 1
E ngrohni furren në 200°C
Hapi 2
I qëroni qepët dhe preni në formë unaze. I pastroni dardhat dhe i preni në feta të hollë.
Hapi 3
I përzieni ajkën me qumësht dhe shtoni pak piper dhe kripë.
Hapi 4
E vendosni brumin në tepsi mbi letër për pjekje dhe e vendsoni përzierjen mbi brum. Përhapni dardhat dhe qepët.
Hapi 5
Djathin e dhisë të prerë në copa vendoseni mbi brume.
Hapi 6
E pjekni për 20 minuta, e pikoni me mjaltë dhe e futni në furrë për rreth 5 minuta.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *