Sallatë me djath dhe fruta

Përbërësit 4 PERSONA

500grMini shaqlin
250grLuleshtrydhe
250grDomatina
1Lakër të gjelbërt
200grDjath të buta(nga frigoriferi)
1Limon
2Copa fiq
4Lugë vaj ullirir
¾Lugë çaji kripë
½Lugë çaji piper
2Lugë çaji salcë për sallatë

Përgaditja

Hapi 1

Shalqinin ndajeni përgjysmë dhe ndajeni në katror. Lani luleshtrydhet, lani, thani dhe çdo luleshtrydhe ndani në dy pjesë njëjt veproni dhe me domatinat.

Hapi 2

Lakrës ja largoni gjethet e para dhe e copëtoni në shirita të hollë.

Hapi 3

Djathin ndajeni në pjesë katrore. Limonin ndajeni në dy pjesë, shtrydheni dhe përzieni me fiqin e përgaditur në blender i shtoni kripë dhe piper. Përzieni shalqinin, luleshtrydhet, djathin dhe sallatën me salcën e përgaditur me fiq dhe spërakteni me salcë për sallatë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *