. Recetë për festa të ditëlindjes – Flaka Plus

Recetë për festa të ditëlindjes

Përbërësit 8 PERSONA

300gr Miell të bardhë
100ml Vaj
125g Ajkë (nga frigoriferi)
1 Lugë çaji kripë
Ullinjë
1 vezë
1 Trangull
160gr Djath krem
200gr Salsiqe

Përgaditja

Hapi 1

Ngrohni furren në 200°C, perzieni miellin, vajin, ajkën, qumështin dhe ¼ lugë kripë.

Hapi 2

Ndajeni brumin në 8 pjesë dhe krijoni forma sipas dëshirës.

Hapi 3

Ullinjtë i ndani në dy pjesë dhe i vendosni mbi format e krijuara, format i leni në furrë për rreth 20 minta deri sa të marr një ngjyrë kafe passtaj i leni të ftohen.

Hapi 4

Për krem: Tundeni vezën, domatet i preni në katrorë të vegjël, njëjtë veproni dhe me tranguj dhe ja shtoni vezën. Djath krmenin e përzieni me domatet, vezët, trangujt dhe I shtona kripë dhe piper.

Hapi 5

Slasiçet I ngroni ose tëftohta sipas dëshires dhe I preni përgjysmë, format I ndani përgjysmë I lyeni me krem dhe I vendosni salsiqet e lyeni prap me krem dhe e vendosni pjesen tjetër të formës.

Hapi 6

Sevroni në pjatë dhe shërbeni. Ju bëftë mirë.