Si mund të ndihmojë mënyra e thjeshtë e meditimit që të përballemi me stresin në kohën e pandemisë

Njerëzit brengosen për shëndetin dhe ndiheni në ankth për shkak të ciklit të pandërprerë të lajmeve të këqija Mirëpo, stresi psikologjik mund të dobësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm, theksojnë ekspertët. Gjithashtu, stresi mund të pengojë imunitetin e fuqishëm i cili ju nevojitet që të mos sëmureni, shkruan CNN, përcjell Telegrafi. Një ndër mënyrat më të […]

Lexo më shumë

Ushtrimet e frymëmarrjes për relaksim: Me teknikën 4-7-8 zbutni stresin dhe tendosjen

Në momentet e frikës dhe sulmit të panikut, më parë, më shpesh harrojmë të marrim frymë, gjë që na vështirëson situatën Dr. Andrew Weil nga Qendra e Mjekësisë Integruese në Arizonë, rekomandon që çdo ditë të bëjmë ushtrimet e frymëmarrjes për relaksim, transmeton Telegrafi. Këshillat e tij janë të ashtuquajturat “ushtrime “4-7-8”. Kjo teknikë ju ndihmon […]

Lexo më shumë

Disa mënyra për të zgjuar nga gjumi fëmijët që nuk duan të zgjohen

Është vërtetuar shkencërisht se fëmijët që marrin gjumë të mjaftueshëm janë përgjithësisht më të shëndetshëm, performojnë më mirë në shkollë dhe kanë kujtime dhe sjellje të mira. Sidoqoftë, gjumi pasohet nga zgjimi, i cili nuk mund të jetë një detyrë e lehtë për prindërit, transmeton Telegrafi. Më poshtë gjeni mënyrat që Bright Side tregoi për t’i zgjuar […]

Lexo më shumë

Alkooli 70% apo alkooli 95%? Cili është më i mirë për eliminimin e coronavirusit

Alkooli asgjëson agjentet të cilët shkaktojnë sëmundje, përkatësisht patogjenët, duke i zbërthyer proteinat, përgjysmuar qelizën apo duke ia çrregulluar metabolizmin Deri tani shkencëtarë të shumtë kanë theksuar që antiseptikët nuk mund të na ndihmojë në eliminimin e coronavirusit, mirëpo alkooli është mjet i pagabueshëm i cili me efikasitet lufton kundër sëmurjes, transmeton Telegrafi. Përparësia e […]

Lexo më shumë

Pija popullore e cila shkatërron helikobakterin: Për një javë do ta eliminoni dhembjen e lukthit!

Helikobakteri vendoset në pjesën e poshtme të lukthit dhe, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, gjysma e popullatës është e infektuar me këtë bakter Nëse nuk shërohet me kohë, ai mund të shkaktojë sëmundje serioze shëndetësore, transmeton Telegrafi. Helikobakteri shkakton përflakje lokale të mukozës së lukthit, përkatësisht gastritin, ndërsa te disa persona të […]

Lexo më shumë

Zbulimi i shkencëtarëve do t’i japë fund vdekjeve nga lindja e parakohshme (Video)

Një mitër artificiale e testuar së fundmi nga shkencëtarët, mund të ndryshojë rrënjësisht mënyrën sesi doktorët trajtojnë rastet e fëmijëve të lindur para kohe. Studimi i ri i publikuar në buletinin “Nature Communications” tregon me detaje sesi një qengj i lindur para kohe, mushkëritë e së cilit zhvillohen ashtu si të njeriut, u rrit në […]

Lexo më shumë

“Qelizat e pavdekshme” të kancerit të një gruaje që shpëtuan miliona jetë

Imagjinoni këtë situatë: Ai është mjek në një nga institucionet më prestigjioze mjekësore në botë. Pacientja vjen me formën shumë agresive të kancerit të qafës së mitrës dhe mjeku vendos të mbledh qelizat e saj për t’i studiuar për këtë rast të veçantë. Teksa studioheshin qelizat, u vu re diçka të çuditshme: pas një numri […]

Lexo më shumë

Përse jemi gjithmonë të uritur në vetizolim: Gjashtë arsyet e hapjes shumë të shpeshtë të frigoriferit!

Periudha e epidemisë është shumë stresuese dhe e rëndë. Dihet që shumica e njerëzve hanë më shumë kur u janë të ekspozuar situatave stresuese Konsumimi i ushqimit në bazë nervore assesi nuk është i mirë, sepse do të shtoni edhe ndonjë kilogram, transmeton Telegrafi. Në vazhdim po ju sjellim disa arsye përse shpesh e hapni […]

Lexo më shumë