Tulla dekorative, produkt i ri nga “Chicago Stone LLC”

Chicago Stone LLC ka prezantuar produktin më të ri nga Chicago Stone LLC,  tulla amerikane dekorative me ngjyrë miks. “Pas shumë kërkesave nga klientët tanë dhe pas shumë hulumtimeve dhe tentativave jemi shumë të lumtur, që arritëm të prodhojmë tullën me ngjyrë miks. Prej sot të gjithë interesuarit për tulla dekorative amerikane do të kenë edhe […]

Lexo më shumë

Fëstëkë me fileto levreku

Fëstëkët janë idealë për një mesvakt duke qenë se janë plot me nutrientë të shëndetshëm. Një recetë ideale do të ishte fileto levreku me fëstëk, që mund të konsiderohet edhe si një vakt i mirëfilltë. Për këtë recetë duhen:GjalpFëstëkëFileto levrekuLimonSpinaqFinokPak galetëQepujka turshiErëza të frekskëtaPomodoriniKarota turshi Si fillim heqim lëkurën nga fileto e levrekut dhe më […]

Lexo më shumë

Mungesa e vitaminës B12 dhe rreziku nga COVID-19

Në vazhdën e studimeve që po kryejnë shkencëtarët për të zbuluar sa më shumë rreth COVID-19 është zbuluar një fakt interesant për vitaminën B12. Mungesa e kësaj vitamine në organizëm në këtë kohë pandemie është problem sepse rrit rrezikun e vdekshmërisë nga COVID-19 tek njerëzit dhe veçanërisht në moshën e tretë. Mungesë e vitaminës B12 […]

Lexo më shumë

Studimi/ Njihuni me rolin i mbipeshës tek sëmundjet që shkaktojnë plakjen e trurit

Depozitat e mëdha dhjamore në zonën e belit janë të rrezikshme për shëndetin, madje mund të rrisin rrezikun e shfaqjes së sklerozës tek njerëzit në moshë madhore. Ky është konkluzioni i një studimi të botuar në prill të këtij viti. Studimi u krye në Korenë e Jugut dhe në të morrën pjesë 473,000 njerëz mbi […]

Lexo më shumë

Lëngu i brokolit/ Përfitimet direkte për shëndetin e gjithë organizmit

Brokoli është një perime që zakonisht serviret i kaurdisur ose i zjerë. Shtrydhja e tij është një praktikë shumë pak e përdorur. Megjithatë, lëngu i brokolit është një mënyrë e thjeshtë dhe e shpejtë për të shfrytëzuar vlerat shëndetësor të tij. Duke qenë se shija e lëngut të brokolit është shumë e fortë, nutricionistët rekomandojnë […]

Lexo më shumë

Ja 5 ushqime të përditshme që dobësojnë imunitetin

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shëndetin e organizmit. Ushqyerja është një faktor kyç për dobësimin dhe forcën e sistemit imunitar. Ushqime të caktuara mund t’i vijnë në ndihmë imunitetit, ndërsa të tjera jo vetëm që ia vështirësojnë punën atij por […]

Lexo më shumë

Ahmeti: BDI e vetme që kërkoi hetim, të tjerët nuk e bënë!

Unë kam bërë një kërkesë në Prokurorinë Speciale atëkohë, pas themelimit, që të hap hetim për tërë veprimtarinë e Bashkimit Demokratik për Integrim nga viti 2002 e deri në miratimin e Ligjit për PSP, me qëllim të kontribuojmë për stabilitetin dhe të ndalim shpifjet dhe arroganca të përfundojë. Këtë nuk e bën partitë tjera, edhe […]

Lexo më shumë

Zaev dhe Mickoski me akuza të ndërsjella për rastin “Reket”

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev thotë se rasti Reket në tërësi është ryshfet i organizuar nga lideri i VMRO-DPMNE-së opozitare për shkak të financimit ilegal të fushatës politike të partisë me para nga biznesmeni Orce Kamçev. “Financimi ilegal i fushatës, marrja e parave nga Orce Kamçev që të mund ta organizojnë gjithë këtë ryshfet në […]

Lexo më shumë