PUBLICITET

Supa marokene e Ramazanit, Harira

Supa tradicionale me domate Harira është bërë hit i pakontestueshëm në kuzhinën internacionale Përbërësit: ▪ 2 qepë (të grira imët)▪ 1 lugë gjalpë▪ 2 lugë vaj ulliri▪ fletë selinoje (të grira imët)▪ ½ luge shafran▪ 1 konservë domate e zier▪ 800 ml ujë▪ 1 konservë qiqra (leblebi)▪ 1 gotë e vogël brumi për supë▪ kripë, […]

Recetë me djath dhie dhe dardha

Përbërësit 4 PERSONA 1 Qepë të kuqe 2 Dardha 1 Filxhan Ajkë 3 Lugë qumësht 300gr Brumë 200gr Djath të dhive 2 Lugë çaji mjaltë Piper Kripë Përgaditja Hapi 1E ngrohni furren në 200°CHapi 2I qëroni qepët dhe preni në formë unaze. I pastroni dardhat dhe i preni në feta të hollë.Hapi 3I përzieni ajkën me […]

Supe me karrota dhe portokalle

Përbërësit 4 PERSONA 1 Qepë (rreth 60gr)250gr Karota1 Lugë vaj ulliri170ml Lëng portokalli250ml lëng supe10gr Xhexhefil1 Lugë çaji majaltëKripëPiper Përgaditja Hapi 1Pastroni qepët dhe karotat, qepët i preni në copa të vogla dhe karotat në feta të holla.Hapi 2E ngrohni vajin në tigan, shtoni qepët dhe karotat, pastaj shtoni lëngun e portokallit dhe i zieni për […]

Supë me presh, limon dhe parizier

Përbërësit 4 PERSONA 750gr Presh1 Qepë1 Thelb hudhër1 Lugë vaj ulliri100ml Verë e badhë750ml Lëng mishi150gr Ajkë1 Lugë lëng limoni1 Lugë mjaltëKripëPiper12 Feta parizier2 Lugë vaj luledielli Përgaditja Hapi 1 A pastroni preshin dhe e preni në formë të unazae rreth 1cm. Qëroni qepën dhe thelbin e hudhrës. Hapi 2 Në një tigan vendosni vajin. Qepët, […]

Domate të mbushura

Përbërësit / PERSONA 6copa bukë tosti me gjalpë2 Thelpinjë hudhre30gr Gjalpë e ëmbëlPiper10 Domate250gr Dajth Mozzarella8 bishta (copë) barishtesh të llojllojshme Përgaditja Hapi 1 Preni gjalpën në kube të vogla, qëroni dhe grini hudhrë dhe përzieni me gjalpë. Hapi 2 Vendosni gjalpën në tigan dhe fërgoni bukën e prerë në kubëza, në gjalpë. Shtoni hudhrën dhe […]

PUBLICITET

Lista me ushqimet e shëndetshme që treten lehtë dhe mbajnë trupin në formë

Mund të tingëllojë e çuditshme por shijimi i një ushqimi është tërësisht në ‘duart’ e stomakut. Mënyra se si stomaku përballet me një ushqim të caktuar ndikon shumë në preferencën ushqimore në të ardhmen. Sistemi tretës është tejet delikat e duhet trajtuar mirë. Në këtë artikull do të mësoni për listën e ushqimeve që janë […]

Argjërimi për 3 ditë, zbuloni si e rigjeneron trupin dhe qelizat

Kufizimi i ushqimit edhe për tre ditë mund të rigjenerojë të gjithë sistemin imunitar të njeriut. Këtë e thotë një studim i Universitetit të Kalifornisë së Jugut sipas të cilëve, kjo përbën mënyrën më natyrale për t’i dhënë krahë imunitetit. Ekspertët kanë kritikuar prej kohësh regjimet drastike që promovojnë kufizimin e ushqimit, duke e përshkruarë […]

Doktorët deklarojnë se kanë ngrirë dhe ringjallur për herë të parë një qenie njerëzore

Një nga problemet me eksplorimin me shtresat e largëta të hapësirës është koha e nevojitur për këtë, çka ka sjellë nevojën që qeniet njerëzore të hyjnë në një gjendje animacioni të pezulluar (ose ndryshe më të shpejtë se shpejtësia e dritës). Por tashmë duket se doktorët po bëjnë progres me progres me ngrirjen dhe ringjalljen […]

Për një shëndet më të mirë, një çaj rozmarine para gjumit

Historia e çajit të rozmarinës është po aq e lashtë sa vetë bima. Kjo barishte është përdorur që në lashtësi për t’i dhënë njeriut një kujtesë shembullore. Rozmarina konsiderohej si një kurë ideale kundër mostretjes, dhimbjeve muskulare dhe problemeve me gjymtyrët. Acidi salicilik që gjendet tek çaji konsiderohet si paraardhëse e aspirinës. Kjo është arsyeja […]